Yetgen Nedir?

Helin Odabaşı
2 min readJun 2, 2021

Varlığından yalnızca 7 ay kadar önce haberdar olduğum ancak hayatımda çok büyük değişiklikler yapmama neden olan programdır. Erhan Erkut gibi değerli bir akademisyenden yalnızca ders değil ciddi hayat tüyoları aldığım mükemmel takım arkadaşlarına sahip olduğum bir eğitim sürecidir.

Henüz çok kısa bir sürede bile çok aktif bir şekilde öğrenmeye başladığımı söylemeliyim . Örneğin medium kullanmayı kendime bir linkedIn profili oluşturmanın önemini ve en başta kariyerimin çoktan başladığını öğrendim. Takım çalışmasının ne kadar eğlenceli ve faydalı olabileceğini en önemlisi farklı düşünmeyi öğrendim.

Yetgen Erhan Erkut hocamın söyleyişiyle 21. yüzyılda sahip olmamız gereken’ yetkinlikleri’ Türkiye’deki gençlere kazandırmayı hedefleyen eğitim sürecidir. Peki nedir bu yetkinlikler?

Yaratıcılık / Öğrenme/İnovasyon:

Özelllikle iş sektöründe sizden beklenen yaratıcılığınızdır. Sizin ne kadar problemlerle yüzleşme yeteneğiniz var, ne kadar çözüm odaklısınız ; bu gibi sorular bir iş veren için en önemli kriterlerdir fakat ne yazık ki ülkemizde hiçbir okulda sizleri bu yetkinliğe ulaştıran bir eğitim sistemi yok. Üniversite bitiren bir genç bunları öğrenmek yerine önüne koyulan sistemi copy-paste yapmak zorunda kalıyor. Girişimci gençler yetişmiyor.

Bilgi/Medya ve Teknoloji:

Ehan Erkut hocamın bir sözüdür: ingilizce ve bilgisayar bilmiyorsan yoksun. Eurostat raporuna göre ise Türkiye’nin hiç dil bilmeme kategorisinde %81 ile birinci olduğunu düşünürsek durum ortada. Aynı durum teknoloji için de geçerli.

Kariyer:

21. yüzyılda kariyerinizde sizden beklentiler ; inisiyatif alma,uyum sağlama, esneklik, liderlik vasfı ve sorumluluk bilincidir. Başı olup sonu olmayan kariyerinizde her zaman sınırlarınızın ötesine ulaşmak gerekir.

Yetgen , kariyer planlamadan excel kullanımına, algoritmik düşünmeden sunum tekniklerine ve daha birçok eğitimiyle ulaşabildiği genç kitleyi geleceğe hazırlıyor. Kısa bir sürede bile hayata bakış açımın ve amaçlarımın değişmesine sebep olan bu programda kendimi şanslı sayıyorum.

Yetgen’le kalın ,yetkin kalın :)

--

--